>>
>A köcsög a parasztháztartásban olyan tehéntej raktározására szolgál, amelyet aludttejként kívánnak felhasználni, feldolgozni.
A Kárpát-medencében erre, célra általánosan használatos ez a magas, nyúlánk cserépedény, mely formájában feltűnően elkülönül a háztartások alacsonyabb és jóval szélesebb cserép- és fa tejtartó edényeitől. Az edény magassága és átmérője befolyásolja a fent összegyűlő tejfelréteg vastagságát.
Alacsony, széles tejestálakat a köcsög mellett az Alföldön is használtak elsősorban az édes juhtej tároló és oltóedényének, de altattak cseréptálban alkalmilag vagy rendszeresebben tehéntejet is.
A régi paraszt háztartásokban köcsögből volt a legtöbb. A kiürült, kimosott tejesköcsögöket szabad levegőn szárítják. A köcsögszárító udvaron álló ágas vagy fogas, a ház vagy a melléképület külső falán. Az ágasok két fő formaváltozatának egyike a helyén hagyott vagy áttelepített lecsonkolt élőfa, ill. ennek formáját utánzó szabályosabb, amely rudakból készült.
Kisméretű fehér mázas köcsög zöld függőleges sávokkal díszítve, mint az előző darabál, füle mélyen lenn van.
A köcsög sárga alapon barna, fehér és zöld színekkel festett fürtös virágkoszorúval van díszítve. Jellegzetes mezőtúri darab, az alján beütve a készítő neve „K.Sebestyén J.Mezőtúr”.
A sárga mázas edény, az elején vörös és zöld színű, nagy virágbokorral díszítve. Vásárhelyi kerámia.
Az edény szájrésze sárga, a többi sötétbarna, fehér pettyekkel és sárga hullámvonallal díszítve. Stílusa alapján valószínűleg K. Sebestyén János – Mezőtúr – munkája.
>>> >>>
>>>>>